Barbora Verešová

Meno: Barbora Verešová
Vek: 34 rokov
Súťažná kategória: Figura
Športový klub: Telovýchovná jednota Sokol
Tréner: jarná sezóna : Barbora Verešová
jesená sezóna: Vladimír Paluška

 

Dosiahnuté úspechy: 
5. miesto Media4rent kategória šport model
3. miesto Iron cup Žiar nad Hronom kateg. figura
3. miesto Majstrovstvá Slovenska Kollárovo kat. figura
5. miesto Majstrovstvá Sveta Budapešť kat. figura
3. miesto Grand Prix Karvinná kat. figura
3. miesto Hungary Natural Cup Komárom kat. figura
1. miesto Grand Prix Nové Zámky kat. figura
4. miesto Majstrovstvá Európy Šamorín kateg. figura

Prečo kulturistika a fitnes, aké boli tvoje začiatky?
V tomto športe som tak- nejak vyrastala. Otec bol zakladateľom prvej posilňovne, ktorá vznikla v Zlatých Moravciach v 70. rokoch minulého storočia. V tomto období sa sám zúčastnil niekoľko kulturistických súťaží a súťaží v bench press. Túto klubovú posilňovňu doteraz denne navštevuje. Je to klub, za ktorý som pretekala aj ja. Moja matka v tom čase bola prvou trénerkou aerobiku v našom meste. Počas štúdií som aktívne pretekala v atletike, ale venovala som sa aj iným športom, ako volejbal, plávanie, jazde na koni a samozrejme som občas trénovala aj vo fitness centre. Posledné roky sa mojou „srdcovkou“ stal box, ktorému sa venujem dodnes.

Vždy som mala sen o tom, že sa raz zúčastním nejakej fitness súťaže. Materské povinnosti ma však zamestnávali natoľko, že som sa obávala toho, či to zvládnem. Na jar v roku 2016 ma k tomu donútila stávka s našim rodinným známym o to, že sa jednej z nich zúčastním. V marci som sa začala intenzívne pripravovať na jarné súťaže.

Čo považuješ doposiaľ za svoj najväčší športový úspech?
Za svoj najväčší úspech považujem fakt, že som to popri všetkých pracovno-materských povinnostiach zvládla. Najväčšiu radosť som však mala z dosiahnutého úspechu z Majstrovstiev Sveta v Budapešti, kde bola obrovská konkurencia a ja som mala možnosť stáť po necelých troch mesiacoch cvičenia medzi špičkou fitnessu.

Je ešte niečo čo by si chcel/a dosiahnuť v kulturistike a fitnes?
Na súťažné pódium by som sa rada vrátila. Nateraz si chcem dať pauzu a vynechať jarnú sezónu a pripraviť sa na jesennú. Poučiť sa z chýb, ktoré som počas príprav spravila a formu načasovať tak, aby som bola spokojná.

Prezraď nám ako plánuješ prípravu na súťaže a či sa odlišuje mimo súťažne obdobie od toho súťažného.
Prípravu na svoju prvú, jarnú súťaž som išla, ako sa hovorí na slepo. Nevedela som, ako moje telo bude reagovať na stravu a tréningy, keďže dovtedy som nikdy takto intenzívne netrénovala. Kombinovala som kardio s posilňovaním hneď od začiatku prípravy. Spoliehala som sa na základy, ktoré som získala vďaka ťažkým tréningom boxu. Objemovú fázu som vynechala. Na jeseň sa ma ujal tréner Paluška, ktorý zaradil do prípravy aj objemový tréning, zmenil mi stravu a kardio som zaradila už v poslednom štádiu prípravy.

Samotné cvičenie vo fitness centre je pre mňa osobne nudné, nemám rada stereotyp, takže som závislá na zaraďovaní nových cvikov počas každého tréningu. Mimo súťažného obdobia sa opäť vraciam k tréningom boxu a posilňovňu navštevujem 2 až 3 krát v týždni, kde využívam kruhový tréning.

Máš svoj vzor medzi naturalnymi športovcami?
Mojim vzorom sú všetci naturáli, ktorí fitko navštevujú hlavne kvôli láske k železu. Veľmi príjemnú skúsenosť mám s Ivetkou Hauserovou, ktorá bola veľmi ochotná a nápomocná pri trénovaní pózovania. Jej nezištná pomoc ma veľmi milo prekvapila. Rovnako som bola veľmi príjemné prekvapená z ostatných dievčat, ktoré ma ako nováčika povzbudili a dodali mi odvahu.