Edita Nováková

Meno: Edita Nováková
Vek: 53
Súťažná kategória: Sport Model
Športový klub: WPcomp bodybuilding BA
Tréner: Waldo Pečeňa, Viliam Rigo

 

Dosiahnuté úspechy:
Majstrovstvá sveta v naturálne kulturistike a fitness 2014 Nitra – ocenenie pohár pre ženu s najlepšou fyzičkou nad 50 rokov. – jún 2014


4. miesto v kategórii Sport model 35+ Fitness cup Miss natural Bratislava – Máj 2015
6. miesto v kategórii Sport Model 35+ Majstrovstvá Slovenska v naturálnej kulturistike a fitness Slovenský Grob
1. miesto v kategórii Sport model 50+ Majstrovstvá sveta v naturálnej kulturistike a fitness 2015 Dubaj – Jún 2015
Cena sympatie časopisu Muscle & Fitness – Október 2015
2. miesto Šport model 45+ Media4rent Naturál CUP Bratislava – Máj 2016
5. miesto v kategorii fitnes bikiny 45+ Majstrovstvá sveta, INBA-PNBA World Championships Budapešť – Jún 2016
1. miesto v kategorii Sport model 50+ Majstrovstvá sveta, INBA-PNBA World Championships Budapešť – Jún 2016

Prečo kulturistika a fitnes, aké boli tvoje začiatky?
Kulturistika a fitnes je šport, ktorý sa dá robiť snáď v každom veku. Sama som sa o tom presvedčila, pretože moja prvá návšteva vo fitku bola vo februári 2008. Moje začiatky by som spojila s Julkom Karabinošom, ktorý ma naučil základy kulturistiky a fitnes za čo mu patrí moja veľká vďaka 😊Taktiež to bol on, kto mi povedal “ Edita, poď súťažiť „, čo som si ja vtedy v mojom veku (44) nevedela ani predstaviť. Ale nakoniec som to predsa len zvládla a moja prvá súťaž bola v októbri 2008 v Karlových Varoch. Je veľa dalších ľudí v oblasti naturálnej kulturistiky ( Vladko Pečeňa st., Vilko Rigo, Peter Winkler …a aj Vraťo Mlčoch) od ktorých som sa veľa naučila, ktorí mi vždy ochotne poradili. Doviedlo ma to až k uvedomeniu si, že je to niečo, čo ma baví a čo by som rada robila aj profesionálne . A stalo sa. Po 22 rokoch práce v bankovníctve som sa dostala k trénerstvu vo fitnes a kulturistike.

Čo považujes doposial za svoj naväčší športový úspech?
Za moj najväčší úspech považujem asi to, že som sa dokázala postaviť na pódium s fitneskami o 10-25 rokov mladšími, v čase, keď ešte neboli vekové kategórie u žien.

Je ešte niečo čo by si chcel/a dosiahnuť v kulturistike a fitnes?
Chcela by som sa zúčastniť ešte ďalších súťaží a tým motivovať ženy bez rozdielu veku, nie len aby súťažili, ale hlavne aby sa hýbali a cvičili, pretože je veľká pravda, že pohyb a cvičenie omladzuje nie len na duchu ale aj telesne.

Prezraď nám ako plánuješ prípravu na súťaže a či saodlišuje mimo súťažné obdobie od toho súťažného.
Skôr by som povedala, že medzi súťažným a mimosúťazným obdobím nerobím veľké rozdiely. Pokiaľ je fitness mojim životným štýlom, tak nemôžem pribrať 5 alebo 10 kg. Takže sa snažím si váhu držať počas celého roka. Pred súťažou obmedzím kalórie a pridám váhy ( pri cvičení 😊)

Máš svoj vzor medzi naturalnymi športovcami?
Obdivujem veľa ľudí medzi naturalnymi športovcami, snáď všetkých, pretože viem, aká to je drina a koľko sebazaprenia si to vyžaduje. Hlavne vtedy, keď aj súťažia. Vzor ale nemám. Nepoznám fitnesku v mojom okoli, v mojom veku a čisto naturál. Preto si predstavujem seba tak o 5-10 rokov. Vidím sa v dobrej forme, hlavne po fyzickej a zdravotnej stránke. A to je moja motivácia .