Katarína Tomášová

Meno: Katarína Tomášová
Vek: 41
Súťažná kategória: Ms. Physique, kulturistika
Športový klub: Naturálka
Tréner: „sama seba sa“ ☺

 

Dosiahnuté úspechy:
9 x majsterka sveta INBA (2012, 2015, 2016)
5 x 1 miesto na naturálnej Olympii INBA (2012, 2016)
2 x 3 miesto na naturálnej Olympii INBA (2012, 2016)
3 x majsterka Európy INBA (2012,2016)
7 x MSR INBA (zarátala som tam aj medzinárodné Grand prix, ktoré boli na Slovensku – 2010, 2011, 2012, 2015, 2016)

(všetky výsledky ZBODYFIT)

Súťažím vo viacerých kategóriách (Ms. Physique, kulturistika, zmiešané páry), takže počet titulov je vyšší ako počet rokov) od roku 2009. Súťažnú prestávku som mala v rokoch 2013 a 2014.

Prečo kulturistika a fitnes, aké boli tvoje začiatky?
„Do posilňovania a kulturistiky, do činiek som sa zamilovala ešte na strednej škole, po 8 rokoch atletiky. Posilňovala som pravidelne asi 3 roky (do mojich 19 rokov). Potom po 11 ročnej odmlke (materstvo a veci s tým súvisiace☺) som sa začala opäť venovať športu. Mala som vtedy 30 rokov. Začala som kombinovať opäť beh a posilňovňu. Pôvodne som plánovala návrat k atletike a začala som behať dlhé trate (polmaratón) – potom asi po roku – sa stalo to isté, čo na strednej: začala som viac posilňovať ako behať. Vtedy som ešte nerozmýšľala o súťažnej dráhe. Posilňovanie ma proste vždy bavilo.

Naturálna kulturistika sa stala mojim životným štýlom. A prečo naturálna kulturistika? Čo sa týka propagácie a medializácie tohto športového odvetvia, tak musím konštatovať, že z hľadiska popularity naturálna kulturistika zaostáva nad tou klasickou a športovou, čo je škoda. Ako zarytý “natural” vždy budem podporovať a propagovať naturálny šport. Slovo naturálny sa nesie v názve aj martinského športového klubu, ktorý som v roku 2012 založila – „Naturálka“ a ktorý je členom Slovenskej spoločnosti naturálnej kulturistiky (SANK).
Tri roky som sa venovala deťom a mládeži formou fitnes krúžku cez centrum voľného času, čo však bolo časovo veľmi náročné, čo sa nedalo zvládnuť…..môj deň je niekedy načasovaný doslova na minúty……

Hodnoty preferujem tie abstraktné, ako je zdravie, láska, rodina, sebarealizácia, ………., vlastnosti, ktoré ma charakterizujú sú najmä disciplína, zodpovednosť, dôslednosť.

Životné motto: „Keď sa chce, všetko sa dá“ a „Keď nejde o život, nejde o nič“

Už desiaty rok pracujem na MsÚ v Martine v riadiacej funkcii – vedúca odboru spoločenských služieb. Práca ja síce pomerne náročná, ale veľmi zaujímavá a baví ma. V tejto súvislosti rada používam slogan: „Keď je práca potešením, aj život je šťastím……….okrem tejto práce píšem už 8 rokov kroniku mesta Martin a od roku 2013 pôsobím ako poslanec vo VÚC ŽSK.“

Čo považujes doposial za svoj najväčší športový úspech?
Všetky moje športové úspechy si naozaj cením. Medzi top úspechy samozrejme patria tituly z majstrovstiev sveta, Európy a Slovenska, ako aj Naturálnej Olympie. Moja srdcovka je ale moje prvé víťazstvo na Victocia Natural Cup-e vo Veľkom Grobe v roku 2012, pretože v roku 2009 to bola moja prvá súťaž v živote a vtedy som nevyhrala ☺.

Je ešte niečo čo by si chcel/a dosiahnuť v kulturistike a fitnes/ Čo ťa ešte motivuje?
Čo by som chcela ešte dosiahnuť? Myslím, som dosiahla už všetko, čo som dosiahnuť chcela. Stala som sa majsterkou Slovenska, Európy i sveta niekoľkokrát. Áno dá sa to obhajovať a je pravda, že obhájiť titul je ešte ťažšie ako ho prvý krát získať. Čo ma motivuje? Túžba víťaziť a byť najlepšia ☺. Cvičenie je môj životný štýl, baví ma dvíhať ťažké váhy ☺, aj v mojom veku sa snažím neustále zvyšovať váhy a zatiaľ mi to ide ☺. Uvidím, dokedy mi to telo dovolí. Ak by som sa už nikdy nemala postaviť na súťažné pódium, tak som aj tak spokojná s tým, čo som v tomto športe dosiahla a posilňovania sa nevzdám.
Keď nesúťažím, tak pôsobím ako rozhodca. Ďalej by som sa chcela preto chcela venovať rozhodovaniu na súťažiach, ako aj svojou pozíciou vo výkonnom výbore SANK sa podieľať na jeho rozvoji a napredovaní.

Prezraď nám ako plánuješ prípravu na súťaže a či sa odlišuje mimo súťažné obdobie od toho súťažného.
Príprava na súťaže je klasická kulturistická. Mám overenú ketogenickú diétu, vďaka ktorej sa dokážem vydreť aj do kulturistickej kategórie. Do diéty idem podľa toho koľko aktuálne vážim, viem si vyrátať, koľko týždňov potrebujem na to, aby som mala súťažnú formu. Superkompenzačný týždeň je klasika: nulky, cukrovačka, 2 dni pred súťažou nepiť vodu…..
Čo sa týka cvičenia, tak ako som už uviedla vyššie, som zástanca ťažkých váh od 10 po min 6 opakovaní. Cvičím dá sa povedať rovnako či som alebo nie som v diéte, akurát už potom pred súťažmi idú váhy dole. Ale opakovania sú tiež okolo 8-10. Nikdy som necvičila s ľahkými váhami a vyšším počtom opakovaní.
Súťažné obdobie je samozrejme iné ako nesúťažné, ak je potreba, snažím sa ísť aj 2-fázové tréningy, či sa to stáva náročné na denný rozvrh, na kombinovanie s mojim zamestnaním a rodinou. Je do „sparťanský režim“, ktorý si neužívam len ja, ale aj moje najbližšie okolie ☺.

Tréma – Cítiš vačšie napätie keď súťažíš ty alebo keď vidíš svojich pretekárov na pódiu☺?
Keďže som predseda športového klubu, mám aj svojich pretekárov. Väčšinou ich však nepripravujem na súťaž, nemala by som na to jednoducho čas. Napätie je vždy, či idem na pódium ja, alebo moji pretekári. Je to ale iné, nedá sa to porovnať. Pokiaľ sa dá, tak sa snažím povzbudiť mojich pretekárov na pódiu, kričať na nich k pózovaniu ☺ a byť na nich hrdá.