Martin Chlebana

Meno: Martin Chlebana
Vek: 29
Súťažná kategória: Mr. Physique nad 180 cm
Športový klub: Briela
Tréner: Miloš Šnajdr

 

Dosiahnuté úspechy:
1. miesto Grand prix Komárno 2014
4. miesto Majstrovstvá Európy Karlove Vary 2014
2. miesto Medzinárodné majstrovstvá v naturálnej kulturistike Zvolen (iron gym cup) 2015
1. miesto Majstrovstvá SR Slovenský Grob 2015
1. miesto Grand prix Nové Zámky 2016
3. miesto Majstrovstvá Európy Šamorín 2016

Prečo kulturistika a fitnes, aké boli tvoje začiatky?
Od malička som sa venoval športom, či už hokej, futbal, tenis, basketbal. Už popri basketbale nás tréneri viedli k posilňovaniu, ale nikdy ma to nebavilo, ba skôr som sa tomu vyhýbal. Neskôr pri prechode k mužskej kategórií ma to však dobehlo a potreboval som nabrať svalovú hmotu a zosilnieť. Ako väčšina chalanov, začínal som s kamarátmi v pivničnej činkárni u nás na sídlisku. Vždy som tvrdil, že za cvičenie nikdy nebudem platiť a nebodaj si kupovať nejaké doplnky stravy. Ale nakoniec mi toto pracovanie na sebe a posúvanie svojich hraníc učarovalo.

Čo považuješ doposiaľ za svoj najväčší športový úspech?
Pokiaľ ide o šport, je ním jednoznačne zisk titulu majstra Slovenska v roku 2015. Do prípravy som vtedy dal všetko, trénoval každé ráno 6:00, neskôr dvojfázovo. Ale ten pocit pri vyhlasovaní výsledkov stál rozhodne za to.

Je ešte niečo čo by si chcel dosiahnuť v kulturistike a fitnes?
Určite by som raz chcel vyhrať Majstrovstvá sveta. Aj keď, tam už je konkurencia naozaj obrovská. Ale nejaké ciele a sny treba mať.

Prezraď nám ako plánuješ prípravu na súťaže a či sa odlišuje mimo súťažné obdobie od toho súťažného.
U mňa sa tieto obdobia určite odlišujú výrazne. Počas mimo súťažného obdobia sa veľmi neobmedzujem v strave. Nejedávam vyslovene nezdravo, ale zjem na čo mám chuť. Aj tréningy mávam tak pocitovo. Keď sa na tréning cítim tak idem, keď nie, radšej si dám voľno. Snažím sa vtedy získať čo najviac stratenej sily, regenerácia je pre mňa vtedy dôležitá. Naopak v prípravnej fáze na súťaž, je u mňa už strava striktná, napočítané kalórie, naplánované a načasované jedlá. Takisto tréning je už viac dynamický a veľmi pravidelný. Viem, že veľa mojich kolegov sa snaží ísť vyvážene celý rok, ale mne to jednoducho takto viac vyhovuje.

Máš svoj vzor medzi naturálnymi športovcami?
Priamo vzor asi nie. Ale obdivujem všetkých, ktorí sa dokážu naturálnym spôsobom na súťaž pripraviť, nenechajú sa zlákať zakázanými látkami, ktorými by si uľahčili túto cestu.