Silvia Karais

Už sú to tri roky, čo som začala s bikini fitness, hneď na úvod som vyhrala tri súťaže a ešte v tom istom roku som získala v Dubaji titul absolútnej majsterky sveta bikini fitness. Myslela som, že v roku 2016 to nebude iné. Pripravovala som sa na súťaže a verila, že aj rok 2016 bude úspešný. Viem, znie to trochu sebavedomo, ale bola som naozaj pripravená vyhrávať. Tvrdo som pracovala po celý rok dokonca som vynechala jesennú sezónu, aby som bola lepšie pripravená na jarné súťaže a schopná obhájiť svetový titul.

Avšak prišla prvá súťaž a moje sebavedomie kleslo na úplne dno. Nie kvôli umiestneniu, umiestnila som sa na druhom mieste, ale kvôli jednému z rozhodcov, ktorý hral svoje zakulisné hry. Vtedy to aj celé začalo, bola som si menej istá pri vystúpení a celkovo sa stratila radosť zo súťaženia. Táto neistota sa odrážala aj v mojej príprave na ďalšiu súťaž Majstrovstvá Slovenska SANK 2016, ktoré boli nomináčnými pretekmi na Majstrovstvá sveta INBA / PNBA v Budapešti. Mala som naozaj strach, pretože daný rozhodca ma úplne zneistil aj tým, že podľa neho s mojou aktuálnou formou sa nebudem mať šancu dostať do finále.

Majstrovstvá sa blížili, zmenila som svoj jedálniček a tréningový plan, veľmi ma potešili krásne nové plavky od Sallut Design … nebolo nič, čo by ma mohlo zastaviť. Okrem rozhodcov … a aj tak urobili. Skončila som tretia. Zatiaľ moje najhoršie umiestnenie. Bola som naozaj zmätená. Nebola som si istá, čo som urobila zle. Trvalo mi pár dní pochopiť, čo som urobila zle. Uvedomila som si, že som urobila najväčšiu chybu akú som mohla urobiť. Prestala som sa tešiť zo súťaží a bola som zameraná len na výsledky.

Čakali ma ďalšie dve súťaže do Majstrovstiev sveta a to Grand Prix Hungary a Majstrovstvá Talianska. Našťastie tieto súťaže boli dosť odlišné od tých, ktoré máme na Slovensku a to nie len preto, že som mala šancu spoznať iné pretekárky, ale aj pre rozdielne hodnotiace kritériá. V oboch krajinách rozhodcovia dávali viac prednosť svalovému rozvoju. To bola pre mňa naozajstná výzva, najmä preto, že som nemala taký svalový rozvoj. Na druhú stranu, vzhľadom k tomu, že som neočakávala veľmi dobré výsledky, bola som opäť schopná znova si užívať pódium a celkovo súťaž. A to je najdôležitejšie, tešiť sa zo súťaží.

Zostával už len jeden týždeň do Majstrovstiev sveta, bola som bez akýchkoľvek očakávaní a úplne pokojná. Dokonca som sa rozhodla netrénovať z dôvodu vyčerpania po piatich týždňoch tvrdého tréningu, cestovania po celej Európe a súťaží. Verím, že tento týždeň mi pomohol zmierniť stres a všetko napätia ktoré som pociťovala. Bola som naozaj pripravená “rock the stage” a užiť si veľký deň.

Majstrovstvá sveta INBA / PNBA sa konali v ERD aréne neďaleko Budapešti. Atmosféra bola skvelá. Mohli ste vidieť stovky športovcov z celého sveta. Verím, že tam bolo asi 320 športovcov z asi 27 krajín. V mojej kategórii Bikini fitness do 162cm tam bolo asi 15 krásnych dievčat z celého sveta. Samozrejme, že som bola trochu nervózna, keď som videla dievčatá, ktoré som už stretla aj počas predchádzajúcich súťaží, ale na druhej strane som vedela, že každá súťaž je iná, sú rôzni rozhodcovia a aj iné kritéria.

✴Semifinále ✴

Prvá vyvolávačka a rozhodcovia zavolali moje číslo.

Celkovo bolo sedem vyvolávačiek v mojej kategórii, z ktorých som bola vyvolaná šesť krát. Bola som vyčerpaná, ale na druhú stranu rada, pretože som cítila šancu, že sa dostanem do finále. Tak sa aj stalo. Bola som vo finále a mala ďalšie štyri hodiny na prípravu. Strávila som ich najlepšie ako som mohla. Stretávala som sa s novými ľuďmi a novými priateľmi, vymenili sme si kopec skúseností a informácií.

✴ Finále ✴

Aj keď je finále len 30% z celkového skóre stále je veľmi dôležité. Je to miesto, kde môže športovec plne vyjadriť sám seba a výsledok tvrdej práce.

✴Vyhlásenie výsledkov ✴

Šesť dievčat stojacich na pódiu a čakajúcich na výsledky. Boli to naše posledné minúty na javisku na ktoré sme čakali a pripravovali tak dlho. Kto vyhrá? Mala som svoju favoritku o ktorej som si myslela, že vyhrá. Radka Szombathová, môj vzor, pokiaľ ide o naturálny svalový rozvoj.

Vyhlasovanie išlo naozaj rýchlo tak, že som si ani nevšimla a už sme boli len tri baby na pódiu, Radka, Vanessa Sedliačiková a ja. Keď sa vyhlasovalo tretie miesto už som bola pripravená urobiť krok vpred, pretože som verila, že Radka vyhrá. Bohužiaľ zavolali jej meno a posledný boj bol medzi mnou a Vanesou. Nie je to prvý krát kedy sme sa my dve stretli . Už sme boli spolu vo finále pred rokom počas Medzinárodných majstrovstiev Českej republiky, kde som vyhrala. Bolo to ako deja vu a aj Vanesa sa na mňa pozrela a s úsmevom povedala: „opět my dvě.“

„Druhé miesto patrí Českej republike, Vanese Sedliačikovej“ zvolal moderátor súťaže. Po všetkych tých týždňoch stresu, zmätkov a straty dôvery som tam stála so slzami v očiach. „Svetový titul v bikini fitnes do 162cm získala Silvia Karais“. Môj najväčší sen sa stal skutočnosťou, keď zahrali slovenskú hymnu, bola som hrdá, že som to dokázala a obhájila titul Majsterky sveta.

✴ Čo som sa naučila ✴

▶ Nikdy sa nevzdávajte, ak máte pocit, že neexistuje žiadna cesta von, len si spomeňte, prečo ste začali.

▶ Nezabudnite, že ak je niekto, kto chce zničiť vašu prácu, robi vás len silnejším

▶ Nebojte sa dať niečo späť a pomôcť vašim súperom. Silnejší súper vás robí ešte silnejšími.

▶ To najdôležitejšie. Nikdy sa neprestávajte tešiť z toho čo robíte. Aj keď ešte možno nemáte výsledky aké ste očakávali.

 

Touto cestou by som sa ešte chcela poďakovať ľudom, ktorí za mnou stáli a to mojim trénerom:

Olívií Pohánkovej s ktorou to celé začalo, ktorá mi ukázala cestu ako na to a zasvätila ma do súťaženia a bikini fitness. Veľmi jej ďakujem aj za naše priateľstvo.

Klaudii Medžovej, mojej veľmi dobrej kamarátke, ktorá ma od začiatku až po dnes veľmi podporovala v príprave aj mimo nej a vždy vo mňa verila.

Radovi Filipovi, kamarátovi a trénerovi, ktorý ma naučil správne jesť, aby som dosahovala lepšie výsledky a naučil ma naozaj tvrdo a cielene trénovať.

A v neposlednej rade Nikovi Kvasnovskému. Bez neho by som o SANK ani nevedela 🙂 Práve s Nikom som začala takú reálnu predsúťažnú prípravu so všetkým čo obnáša a išli sme takto spolu obe moje súťažné sezóny.

Ďakujem za krásne chvíle ktoré som s vami prežila. Teraz ma už čaká ďalšia krásna etapa života, ktorú si budeme spolu s manželom užívať už ako kompletná rodinka 🙂